Muridan
Dikkat Yılbaşı

Dikkat Yılbaşı

Allah’ın adıyla. Allah’a sığınıyoruz. Allah’tan yardım bekliyoruz. O’na hamd ediyoruz. Habibullâh, İki Cihan Serveri (s.a.s.) Efendimize ve al–i ashabına sayısız salât ve selâm ediyoruz.

Kıymetli Ziyâretçilerimiz… Azîz Müslümanlar… Bilindiği üzere yılbaşı, yeni yıl; milâdi takvime göre gelmiştir… Bunun bir müslümanla alâkası sâdece takvimlerin değiştirilmesi, 2007’nin 2008 olmasıdır… Bunun asıl adı Noel dir… Cristmas; yâni hristiyan dünyasının yılbaşısı… Hristiyanlar Hz.İsa’nın doğum gününü esas almışlar ve bunu yılbaşı ilân etmişlerdir… Bazı kendini bilmez kimseler kalkıp “Hz.İsa’da bir peygamber, O’nun doğum gününü kutlamaktayız” diyorlar… Kendi Peygamberimizin (s.a.s.) doğum gününde sabahlara kadar oturup salavat okudun mu? diye sorsak cevab veremezler… Adı üstünde noel… Tarihçesine bir bakalım:

 

İngilizce orijinali “christ´s mass” (İsa´nın âyini) olan christmass noelde Mesih’in doğum günü için yapılan âyin ve kutlamaları ifâde eder. Eski İngilizcede ``christes maesse´´ olarak 1123´te ortaya çıkmış, 1568´den itibaren de christmas şeklinde kullanılmaya başlanmıştır.

 

Noel’in ne olup olmadığı ayrı bir konudur fakat gerçek olan şey bunun müslümanlarla hiçbir alakasının olmadığıdır… Kurbanlarda “Katliam yapılıyor” diye bağıranlar, yılbaşına özel hindiler kesiyorlar ve bunu dini bir huşu ile (!) yiyorlar, buna teşvik ediyorlar… Hindi kesemeyenler de sanki bir vecibeyi yapamamışçasına kahroluyorlar… Doğamızı koruyalım diye nutuk atanlar, binlerce tazecik çam ağacını katlediyorlar… Çam ağacı süslemeyi ibadetmiş gibi göstermeyi de ihmâl etmiyorlar… Son zamanlarda bu hatalarını örtmek için plastikten çam ağaçları imal edip satıyorlar… Tabii bu işten de en çok kâr edenler malum… Hristiyanlar ve yardakçıları, takipçileri… Bir de bu şer gecesi hâline döndürülmüş gecenin acaip bir kişisi var: Noel baba ismiyle tüm dünyaya empoze edilmeye çalışılan bir hristiyan papazı… Masalsı bir şahıs değil… Gerçekten yaşamış… Ama bakalım kimdir?

 

Bütün dünyada Noel Baba olarak tanınan Aziz Nicholaos, Türkiye’nin Akdeniz kıyılarında önemli bir Lykia kenti olan Patara'da (Demre) doğmuştur. Aslında bu kişiyi merak etmediklerimiz arasında saymalıdır fakat temiz müslümanları bu gibi kişilerin gerçekte kim olduğu hususunda uyarmak için kısa biyografi veriyoruz… İşte bu kişi bir papazdır, hristiyanların kutsal saydığı bir kişidir… Peki; İslâm ile, müslümanlar ile ne alâkası vardır… Hiçbir alâkası yoktur, olamazda… Ama çocuklarımıza ve gençlerimize bu konu öyle anlatılmakta ki, sanki Müslüman memleketi değilde hristiyan ülkesiymiş gibi, köşe başlarında noel baba kıyafetli müslüman gençler (!) görülüyor… Sokaklar ışıklandırılıyor, ağaçlar süsleniyor… Çocuklar yılbaşı gecesi , Noel dedelerinden (!) hediye bekliyor… Çok bilinçli (!) anne babalarda, çocukları üzülmesin diye yatağının altına hediye paketini koyuveriyor ve sabah çocuk gayet mutlu bir şekilde noel dedesinin getirdiğine inandığı hediyesini alıp kendisine müteşekkir (!) oluyor… İşte bunlar müslümanlar üzerinde oynanan oyunun bir parçasıdır…

 

Bu gecede kirletilen namusların, içilen alkolün, girilen diğer günahların sayısı bilinmiyor Sorulsa ki siz kimsiniz? Biz müslümanız derler… Peki hristiyan bayramında ne işiniz var? denilse cevab yok… Peki şu hadisi işitmediler mi?

 

“Men teşebbehe bi kavmin fe huve minhum”. Kim bir kavme benzerse onlardandır. (Ebu Davud)

 

Benzediğin kavim kim? Peki sen kimsin? Kime özeniyorsun? Kiminle haşrolunmak istiyorsun? Hadis-i Şerif’te buyuruldu ki:

 

“Her kim, bir kavmin amellerini (yaptıklarını) severse (hoş görürse kıyamet gününde) onların arasında haşrolacak ve onların yaptıklarını yapmasa da, onların hesabıyla muhasebe edilecektir.”  Deylemî, "Firdevs´´, 3/595 (5870)

 

Hiç bizim Kadir gecemizi kutlayan bir hristiyan gören var mıdır? Bayramımıza katılanları var mıdır… Sorsanız siz neden katılmazsınız diye `` müslümanların bayramı´´ demezler mi? derler… Kadir gecemizi, Mevlid-i Şerifi, bayramlarımızı kutlamaya kalkan bir hristiyan derhal afaroz edilir… Yani hristiyanlıktan kovulur… Onlar bozuk dinlerine bu kadar sahib çıkıyor; biz neden tertemiz, hiç bozulmamış İslâm’a, güzel dinimize sahib çıkmıyoruz? İslâm; Allâh´a ve emirlerine teslim olmak demektir, ama bakıyoruz adı İslâm olup ,hristiyana teslim olan bir topluma döndürülmeye çalışılıyoruz… Allah’a (c.c.) sığınalım… Uyanık olalım… Hristiyan alemi bile yeni yıllarını bizdeki kadar sapıkça, çılgınca kutlamıyor belki… Ve hâlimize bakıp gülüyorlar… Biz noelden de, cristmassdan da uzağız, onlarda bizden uzak olsun...

 

Hazret-i Allâh (c.c.) Kur’an’da buyuruyor:

“Sen dinlerine uymadıkça, ne Yahudiler ve ne de Hıristiyanlar asla senden razı olmazlar. De ki: `Allâh'ın yolu asıl doğru yoldur.´ Sana gelen ilimden sonra, eğer onların arzu ve keyiflerine uyacak olursan, bilmiş ol ki, Allah'tan sana ne bir dost, ne bir yardımcı vardır.” (Bakara Sûresi, 120)

 

Ayetler ve Hadisler açıktır…

 

Bu bağlamda; dialog, kardeşlik mesajları adı altında, hristiyanları bize sevimli gösterme çabalarınında ne olduğu bir ölçüde anlaşılmaktadır… Bu gibi oyunlara kanmayalım inşaallah…

 

Elbette Allah katında “hak” din, İslâm’dır. Kendilerine kitap verilenler (Hıristiyan ve Yahudiler) gerçeği bildikten sonra, aralarındaki ihtiras yüzünden ihtilâfa düştüler. Allâh, âyetlerini inkâr edenin cezasını vermekte çok çabuk hesap görücüdür. (Al-i İmran Sûresi, 19)

Kim, İslâmiyet’ten başka bir din ararsa, iyi bilsin ki, o din asla kabul edilmeyecek ve o, ahirette en büyük zarara uğrayacaktır. (Al-i İmran Sûresi, 85)

Allâh'a dâvet eden ve sâlih amel işleyip “Ben Müslümanım” diyenden daha güzel sözlü kim olabilir? (Fussilet Sûresi, 33)

 

Biz Elhamdulillâh müslümanız, müslüman olarak yaşayalım… Müslümanların yeni yılı Peygamber Efendimizin s.a.s. Mekke’den Medine’ye hicreti esas alınan yılbaşısıdır... Hicri yeni yılınızı, müslümanların gerçek yılbaşısını şimdiden tebrik ederiz…Selâm ve muhabbetlerimizle…

 

MÜRİDÂN SİTE YÖNETİMİ

Top