Muridan
Mürşide Bağlılık, Teslimiyet

Mürşide Bağlılık, Teslimiyet

Teslimiyet; Hacı Mustafa Hayri Baba Kaddesallahu Sırruh Hazretlerinin sohbetlerinde üzerinde durduğu başlıca konulardan birisidir. Feyzin, bereketin ve terakkinin (manevi ilerlemenin) mürşide teslimiyetle orantılı olduğunu belirtirdi.

Tarikatına, şeyhine teslimiyeti ve itaati tam olan mürit çabuk ilerler ve çabuk yol alır ve hatta tespih çalışması az olsa bile. Kur'an insanları Allah'a ve Resulüne ve de  ulül-emre itaate çağırmaktadır. Allah'a ve Resulüne itaat ve teslimiyet pratikte mürşide teslimiyet sayesinde gerçekleşmektedir. Teslimiyet; Hacı Mustafa Hayri Baba Kaddesallahu Sırruh Hazretlerinin sohbetlerinde üzerinde durduğu başlıca konulardan birisidir. Feyzin, bereketin ve terakkinin (manevi ilerlemenin) mürşide teslimiyetle orantılı olduğunu belirtirdi. Tarikatına, şeyhine teslimiyeti ve itaati tam olan mürit çabuk ilerler ve çabuk yol alır ve hatta tespih çalışması az olsa bile.


 

Hayri Baba Kaddesallahu Sırruh Hazretleri silsileyi, elektrik hatlarına benzetirken teslimiyeti de sigorta örneği ile anlatırdı. Buna göre hattan (silsileden) feyiz ve bereket için sigorta (teslimiyet )şarttır.

 

 

Hatta Kendisi şöyle de tabir ederler: ``Gassal (Ölü yıkayıcısı) elinde meyyit(Ölü) gibi olacaksınız. Yıkayıcı Ölüyü yıkarken hiç sesi çıkıyor mu? Sıcak soğuk döküyor. Hiç bir şey söyleyemiyor. Mürid de şeyhine teslimiyette öyle olacak´´ buyururlarmış.

 

Kaynak: ``Halisa ve Seçkinleri´´ Vesile olanlara teşekkürü borç biliriz.

Top